Vodácký slovník 2

14. května 2008 v 21:12 |  Vodáctví
www.zitnebotezit.cz
Loďák - (též bágl) - pytel z impregnované látky velikosti dospělého muže. Pro pokročilé stačí velikost nedospělého šimpanze. Oba typy jsou opatřeny nahoře šňůrou, kterou se pytel zadrhuje, aby dovnitř nenatekla voda při převrácení lodi a aby z něho nepadaly věci při převrácení pytle. Do pytle se nastrkají úplně všechny věci, které vodák vlastní. Na dno klade krím na opalování, retox na komáry a svačinu.
Zabalák - vysoká vlna se zpětnou rotací, postrach otevřených lodí. Vyskytuje se v silných peřejích a na koncích šlajsen.
Vracák - zpětný proud, vzniká vedle hlavního proudu a žene loď zpátky pod jez, do mělčiny a mezi klacky.
Hák - (též háček) - člen posádky sedící vpředu. Ovládá příď lodi, dře třikrát víc než kormidelník a těžce nese, že je tomuto podřízen.
Bagáž - všechna vodákova zavazadla. Jejich obsah a množství jsou vymezeny na jedné straně vodákovou zkušeností a na straně druhé jeho fantazií.
Kontra - zpětný záběr pádla. Jediná možnost brzdění, chybí-li na lodi kotva.
Porcelán - třeí jezdec v lodi. Vozí se nouzově na kratší trati. Kormidelník a háček jedou s porcelánem opatrně, neboť tento nepádluje, takže má dost času, aby sžíravě kritizoval způsob jejich jízdy.
Traverz - pohyb šikmo natočené lodi napříč řekou. Traverzu se používá ve specifických situacích pod šlajsnami a jezy, v peřejích a zákrutech. Dovolují si jej zkušenější posádky, zatímco posádky méně zkušené zhusta traverzují proti své vůli.
Koňadra - koníčkovací šňůra, slouží ke koníčkování. Znamená to, že loď je ve vodě, kdežto vodák na břehu, odkud táhne loď jako koníček. Činí tak na cestě proti proudu nebo při přetahování jezu. Po příjezdu na tábořiště se koňadra napne mezi stany a suší ne na ní prádlo.
Kolejda - pdvozek složených z koleček a chatrné konstrukce, na kterém se přepravuje loď z nádraží k řece a naopak. Při prvních metrech přepravy se kolejda obvykle rozloží na prvočinitele, takže po zbytek cesty odnášíme loď na remanou. (Otrlí říční vlci ji táhnou městem na koníčkovací šňůře) Na vodě naopak loď uveze kolejda hravě, takže můžeme tento praktický přístroj všem vodákům vřele doporučit.
Špricka - v otevřených lodích impregnovaný potah chránící vnitřek lodi před vlnami. V zavřených lodích sukýnka zvaná též Komínek, kterou se vodák hazardně k lodi připoutá, což jej zhusta mrzí.
Šprajc - příčná dřevěná výztuž na otevřených lodích. Šprajci jsou obvykle dva, slouží též k upevnění bagáže, k tahání lodi z vody a vexponovaných okamžicích brání kormidelníkovi, aby se rozeběhla na provinilého háčka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bettina-Duynste Bettina-Duynste | E-mail | 6. července 2018 v 11:07 | Reagovat

Návod na užívání přípravku Dynamite. Aplikace tohoto produktu je velmi snadná, protože stačí postupovat dle instrukcí uvedených na obale. Pro efektivní rybaření byste si měli vzít s sebou Vaši oblíbenou návnadu, i kdyby to měl být jenom kousek chleba. Aktivátorem posprejujte návnadu 2 až 4krát v případě, že se snažíte o chycení plaché ryby. Pro lovení predátorských a obtížně chytatelných ryb se doporučuje 7 až 8krát pošplíchat návnadu. https://rybydynamit.com/  Přísně se zakazuje rozdělávání otevřených ohňů. Soutěžní rybou je kapr obecný o minimální délce 60 cm včetně. Do výsledků se započítávají tři nejtěžší kapři celého týmu, jejichž celková váha určuje výsledné pořadí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama